Program
I 2024 bliver der igen jazzfestival i Horsens.
Vi arbejder på højtryk på at få programmet klar inden sommerferien. Følg med her og på vores Facebook-side.
Vi arbejder på højtryk på at få programmet klar inden sommerferien. Følg med her og på vores Facebook-side.
Program 2023
Torsdag d. 17. august
Kl. 19.30 CORT LUNDE (billetter)
Erik Lunde Michaelsen og Thomas Cortes Thorup
Sted: Væveriet, Fængslet
Arrangør: Platform K
Fredag d. 18. august
Kl. 19.30 Bebe/Brandorff/Ong/Christensen (billetter)
Søren Bebe (klaver), Peter Kellermann Brandorff (trompet), Mark Ong (bas), Jeppe Wessenberg Christensen (trommer)
Sted: Kulisselageret, Teatertorvet 1
Arrangør: Platform K og Horsens All Stars
Lørdag d. 19. august
Kl. 12.00 Jazz Men Five (gratis entré)
Sted: Apotekergården, Søndergade 15
Arrangør: Jazzhors
Kl. 16.00 Otto New Orleans Piano Jazzbar (gratis entré)
Emil Otto, klaver og sang
Sted: Morzybitten, Jessengade 3
Arrangør: Live Fabrikken og Morzybitten
Kl. 20.00 Emil Otto Quartet (billetter)
Emil Otto (sang), Marco Zammuto (kontrabas), Luka Dgebuadze (klaver), Yannick Ballmann (trommer)
Sted: Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: Live Fabrikken og Morzybitten
Tirsdag d. 22. august
Kl. 19.00 MONICA ZETTERLUND TRIBUTE (billetter)
Samara Bahrami (vokal), Morten Haugshøj (guitar), Thomas Sejthen (bas), Jesper Bo Knudsen (trommer)
Sted: Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: S & T Jazzpromotion & Morzybitten
Onsdag d. 23. august
Kl. 19.30 LASSE MØRCK KVARTET (billetter)
Jonas Due (tp), Ludvig Samuelsson (as, bs), Snorre Kirk (tr), Lasse Mørck (b)
Sted: Platform K, Madevej 2
Arrangør: Platform K
Torsdag d. 24. august
Kl. 19.00 JAZZ MED TO - Liller & Mogensen (billetter)
Brian Svendsen (klaver, sang, sax) og Søren Peter Frøsig (trompet og sang)
Sted: Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: Jazzhors
Kl. 19.30 Jan Harbeck og Janus Templeton Duo (billetter)
Jan Harbeck (sax) og Janus Templeton (trommer)
Sted: BIO Vinbar, Borgergade 11
Arrangør: Club de la Vie du Jazz
Fredag d. 25. august
Kl. 16.00 A trace of Toots (billetter) - OBS: i Brædstrup // OBS: Nyt tidspunkt!
Jacob Venndt (kromatisk mundharpe), Thomas Sejthen (bas) og Morten Haugshøj (guitar)
Sted: Water of Life Vinbar i Brædstrup
Arrangør: Platform K
Kl. 20.00 Steffen Brix Dream Team Trio (koncert og jamsession)(gratis entré)
Steffen Brix (guitar), Mark Ong (bas) og Anders Mogensen (trommer)
Sted: Platform K, Madevej 2
Arrangør: Platform K og Club de la Vie du Jazz
Lørdag d. 26. august
Kl. 19.30 Rahel Talts Quartet (billetter)
Donatas Petreikis (Litauen, Saxofon); Rahel Talts (Estland, klaver), Mariusz Prasniewski (Polen, bas) og Jesper Lørup Christensen (Danmark, trommer)
Sted: Galleri Vagn, Allégade 49
Arrangør: Club de la Vie du Jazz
Søndag d. 27. august
Kl. 12.00 FLYING JAZZMAN TRIO (billetter - inkl. smørrebrød)
Jan Nielsen (piano & vokal), Ole Ulvedal (kontrabas), Søren Pedersen (trommer)
Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: S & T Jazzpromotion & Morzybitten
Torsdag d. 17. august
Kl. 19.30 CORT LUNDE (billetter)
Erik Lunde Michaelsen og Thomas Cortes Thorup
Sted: Væveriet, Fængslet
Arrangør: Platform K
Fredag d. 18. august
Kl. 19.30 Bebe/Brandorff/Ong/Christensen (billetter)
Søren Bebe (klaver), Peter Kellermann Brandorff (trompet), Mark Ong (bas), Jeppe Wessenberg Christensen (trommer)
Sted: Kulisselageret, Teatertorvet 1
Arrangør: Platform K og Horsens All Stars
Lørdag d. 19. august
Kl. 12.00 Jazz Men Five (gratis entré)
Sted: Apotekergården, Søndergade 15
Arrangør: Jazzhors
Kl. 16.00 Otto New Orleans Piano Jazzbar (gratis entré)
Emil Otto, klaver og sang
Sted: Morzybitten, Jessengade 3
Arrangør: Live Fabrikken og Morzybitten
Kl. 20.00 Emil Otto Quartet (billetter)
Emil Otto (sang), Marco Zammuto (kontrabas), Luka Dgebuadze (klaver), Yannick Ballmann (trommer)
Sted: Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: Live Fabrikken og Morzybitten
Tirsdag d. 22. august
Kl. 19.00 MONICA ZETTERLUND TRIBUTE (billetter)
Samara Bahrami (vokal), Morten Haugshøj (guitar), Thomas Sejthen (bas), Jesper Bo Knudsen (trommer)
Sted: Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: S & T Jazzpromotion & Morzybitten
Onsdag d. 23. august
Kl. 19.30 LASSE MØRCK KVARTET (billetter)
Jonas Due (tp), Ludvig Samuelsson (as, bs), Snorre Kirk (tr), Lasse Mørck (b)
Sted: Platform K, Madevej 2
Arrangør: Platform K
Torsdag d. 24. august
Kl. 19.00 JAZZ MED TO - Liller & Mogensen (billetter)
Brian Svendsen (klaver, sang, sax) og Søren Peter Frøsig (trompet og sang)
Sted: Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: Jazzhors
Kl. 19.30 Jan Harbeck og Janus Templeton Duo (billetter)
Jan Harbeck (sax) og Janus Templeton (trommer)
Sted: BIO Vinbar, Borgergade 11
Arrangør: Club de la Vie du Jazz
Fredag d. 25. august
Kl. 16.00 A trace of Toots (billetter) - OBS: i Brædstrup // OBS: Nyt tidspunkt!
Jacob Venndt (kromatisk mundharpe), Thomas Sejthen (bas) og Morten Haugshøj (guitar)
Sted: Water of Life Vinbar i Brædstrup
Arrangør: Platform K
Kl. 20.00 Steffen Brix Dream Team Trio (koncert og jamsession)(gratis entré)
Steffen Brix (guitar), Mark Ong (bas) og Anders Mogensen (trommer)
Sted: Platform K, Madevej 2
Arrangør: Platform K og Club de la Vie du Jazz
Lørdag d. 26. august
Kl. 19.30 Rahel Talts Quartet (billetter)
Donatas Petreikis (Litauen, Saxofon); Rahel Talts (Estland, klaver), Mariusz Prasniewski (Polen, bas) og Jesper Lørup Christensen (Danmark, trommer)
Sted: Galleri Vagn, Allégade 49
Arrangør: Club de la Vie du Jazz
Søndag d. 27. august
Kl. 12.00 FLYING JAZZMAN TRIO (billetter - inkl. smørrebrød)
Jan Nielsen (piano & vokal), Ole Ulvedal (kontrabas), Søren Pedersen (trommer)
Morzybitten, Jessensgade 3
Arrangør: S & T Jazzpromotion & Morzybitten